Pomazánka tvarohová (1)
Snídám, snídám ráda a snídám každý den.
V posledních měsících se můj snídaňový rituál opakuje. Vstanu a jdu si natočit vodu s citrónem (nebo s potravinovými doplňky od mého výživového poradce). Potom začnu připravovat snídani, která je má stejný základ - 0,5 l čaje (zelený, ovocný nebo černý s mlékem), 2 sezamové suchary a 1 plátek knäckebrotu, polotučný tvaroh a 2 plátky kuřecí nebo krůtí šunky (s minimálně 85% masa).
Aby to nebyla taková nuda, tak do tvarohu přidávám různou zeleninu, bylinky, koření a podobně. Doma mi pomazánka vydrží na 2 - 3 snídaně. Mně moje pomazánky chutnají a ostatním asi taky. Když někam jedeme, tak musím pomazánku dělat každý den čerstvou, protože zmizí ze stolu mezi prvními. Dá se namazat na cokoli a nebo sníst jen tak. Dnešní recept bude z toho, co je běžně dostupné nebo si to můžeš vypěstovat na zahrádce.
Tvarohová pomazánka - 1. recept
Ingredience:
1 polotučný tvaroh, 1 rajče, 1 jarní cibulka, 1 stonek natě řapíkatého celeru, pár větviček citrónového tymiánu, bylinková sůl
Vše se nadrobno nakrájí, zamíchá do tvarohu a osolí bylinkovou solí dle chuti.
Tvaroh: Kromě obsahu minerálních látek či vitaminů z něj tělo získává plnohodnotné bílkoviny. Kromě vápníku je také bohatý na fosfor, železo, zinek či hořčík, z vitaminů pak na A, E a vitaminy skupiny B.Pro redukční jídelníček se nejlépe hodí varianta odtučněná či polotučná, plnotučný tvaroh obsahuje energie a tuku poněkud více, ale například v porovnání s uzeninami je rozhodně pro jídelníček vhodnější variantou než tvrdý salám či párek. Díky svému složení patří tvaroh mezi potraviny s nízkým glykemickým indexem, a proto velmi dobře zasytí.
Rajčata: se skládájí z 90% z vody, k nejvýznamnějším vitaminům v rajčeti patří vitaminy A, B a E, obsahují mnoho minerálů, hlavně o vápník, železo, draslík, fosfor, chrom a zinek.Najdeme v nich důležité antioxidanty, betakaroteny, lykopen a vitamin C. Je vhodné zařadit je do jídelníčku při snaze zhubnout nebo při detoxikaci organismu. Rajčata prospívají zdraví pokožky. Snižují riziko výskytu rakoviny, kardiovaskulárních a degenerativních onemocnění, také dokážou snížit hladinu cholesterolu.
Jarní cibulka: její chuť není tak ostrá a štiplavá jako u klasické cibule, navíc je jemně nasládlá, tolik nedráždí trávicí trakt, spíše mu prospívá. Obsahuje řadu vitamínů, především pak vitamíny skupiny B a vitamín C. Důležitý je obsah kyseliny listové. Obsahuje řadu minerálů, například hořčík, jód, draslík, železo nebo vápník. Jarní cibulka vám udělá dobrou službu při nachlazení, má totiž antibiotické a antibakteriální účinky. Působí blahodárně i na srdce, vysoký krevní tlak nebo dýchací cesty.
Řapíkatý celer: má nízký obsah kalorií a vysoký obsah výživných látek. Je zdrojem vitamínu C, dále obsahuje bílkoviny, vlákninu, vitamín B1, vitamín B2, karoten, draslík, sodík, vápník, fosfor, železo, hořčík a jiné. Jeho specifickou chuť a vůni vytváří éterický olej. Celer řapíkatý posiluje činnost ledvin. Podporuje činnost pohlavních žláz. Je vhodný při artritidě, revmatismu a dně. Taktéž při nervových slabostech, neboť snižuje množství stresových hormonů a tím uklidňuje nervy. Zřejmě dokáže snižovat vysoký krevní tlak a cholesterol.
Citrónový tymián: je křížencem tymiánu obecného a mateřídoušky vejčité. Působí antisepticky, likviduje plísně i bakterie. Pomáhá proto při plicních nemocech, kašli, při zánětech, zejména v ústech a krku.